Jeżeli przyglądamy się dwóm tym samym koszulkom pochodzącym od dwóch różnych producentów, to przeważnie nie znajdujemy większych różnic w ich wyglądzie. Jednak gdy przypatrzymy się bliżej, wtedy z pewnością zauważymy małe różnice, które będą opierały się głównie na zastosowaniu innych materiałów czy też na przykład na tym, że szwy będą o wiele lepiej wykończone, a sama koszulka będzie na nas o wiele lepiej leżała. Skąd jednak pochodzą takie właśnie różnice? Z pewnością jedna koszulka to tak zwana odzież markowa, a druga to taka, która nie odznacza się żadną konkretną marką.

Jednak czy w rzeczywistości ma to aż tak duże znaczenie? Przecież często kupujemy dla siebie ubrania po to, aby ponosić je jeden sezon, a później wymienić na modniejsze fasony czy inne kolory. Trzeba jednak wiedzieć, że dobra jakość jest tym, czym powinny odznaczać się wszystkie ubrania, więc czasami lepiej jest postawić na coś takiego, jak odzież markowa niż na ubrania bez metek. Producenci markowej odzieży często używają o wiele lepszych materiałów. Często jest tak, że przykładowo zamiast uszycia bluzki z poliestru na jego miejsce wybierają o wiele bardziej szlachetny jedwab. Jedwabie jednak kosztują o wiele więcej, więc odzież markowa odznacza się też wyższymi cenami.

W tym przypadku różnice te mogą osiągać nawet niebotyczne kwoty, jeżeli weźmiemy pod uwagę ubrania szyte przez znanych na całym świecie projektantów mody, ale w przypadku mniejszych firm można upolować dla siebie coś naprawdę niezwykłego i niepowtarzalnego za niską cenę. Poza tym markowa odzież od tej, która nie ma znane metki różni się oczywiście prestiżem. Czasami noszenie ubrań znanego producenta jest znakiem rozpoznawczym i mówi nam o tym, co dana osoba ceni czy też na przykład identyfikuje się z jakąś subkulturą. Zatem gdy mamy do wyboru odzież markową, a taką, która nią nie jest, to wtedy wybierajmy raczej tę pierwszą opcję. Po pierwsze zaoszczędzimy na dłuższą metę na ubraniach, które będą służyły nam dłużej, a także będziemy z nich o wiele bardziej zadowoleni. Dlatego też warto kupować markową odzież choćby była to bielizna nocna, piżamy, bielizna korygująca lub odzież męska.